8 – 12.01.2018r. Warsztaty z edukacji ekologicznej.

Utworzono dnia 06.06.2018

„Powiedz mi – zapomnę

Pokaż mi – a zapamiętam

Pozwól mi działać – a zrozumiem”  ( Konfucjusz )

Uczniowie z klas II i III gimnazjum oraz V i VI szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach dydaktyczno-ekologicznych w Zielonej Szkole w Schodnie. To forma edukacji, która jest źródłem twórczej pracy nauczyciela i ucznia. Ma spełnić określone cele dydaktyczno-wychowawcze i integracyjne. Uczenie się przez przeżywanie przynosi większe efekty, niż nauka w szkolnej ławce. Dlatego i w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły mieli okazję bezpośredniego poznawania przyrody i pięknych zakątków naszej małej ojczyzny. Klasy II i III gimnazjum przebywały w Zielonej Szkole od 8.01 do 10.01. W pierwszym dniu uczniowie uczestniczyli w zajęciach, na których prowadzone były doświadczenia chemiczne. Samodzielnie, przebrani w naukowców pod okiem wykładowcy z UG badali żywność, zapoznali się z substancjami dodawanymi do produktów żywnościowych i symbolami na opakowaniach spożywczych. Wyszukiwali produkty bez dodatków środków konserwujących. Badali zboża, warzywa, owoce i nasiona oraz  przeprowadzali wnioski i analizę z doświadczeń chemicznych. Zajęcia sprawiły wiele radości uczniom, a co najistotniejsze poszerzyły wiedzę na temat żywności, którą na co dzień spożywamy.

W następnych dniach odbyły się warsztaty przyrodnicze pt. „Ptaki fenomenem świata zwierząt”. Uczniowie zaznajomili się ze środowiskiem życia ptaków, biologią i morfologią ptaków występujących w naszych lasach. Podczas zajęć w terenie obserwowali gatunki ptaków przy karmnikach i dowiedzieli się w jaki sposób dokarmia się zwierzęta zimą.

Niebywałym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia zatytułowane „Ziołowa apteka”. Uczniowie rozpoznawali zioła po ich wyglądzie i zapachu. Uczyli się tradycyjnego wykorzystywania ziół w medycynie i w kulinariach. Samodzielnie przygotowywali zdrowotną i aromatyczną sól do kąpieli. W całej sali roznosił się miły aromat sosnowy, a sporządzone mydełka i sól ziołową mogli zabrać do domu jako nietuzinkowy prezent dla bliskich.

Kolejna grupa klasy V i VI przyjechały po wyjeździe klas starszych i oni także mieli bardzo ciekawe zajęcia. Oprócz warsztatów przyrodniczych: „Czy wiewiórki zasypiają na zimę” , „Szlak bobra europejskiego” niewątpliwie największe emocje wzbudziły zajęcia z owadami. Ciekawie prowadzone warsztaty, historie związane z patyczakami, czy ślimakami opowiadane przez panią instruktorkę i możliwość potrzymania owadów pozostaną ciekawym wspomnieniem dla każdego dziecka.

Małgorzata Grzyb