Rekrutacja do klasy I

PROCEDURA

postępowania rekrutacyjnego do klasy I Szkoły Podstawowej w Wąglikowicach

na rok szkolny 2024/2025

Zasady ogólne rekrutacji do klasy I szkoły podstawowej

Postępowanie rekrutacyjne do klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2024/2025 będzie prowadzone zgodnie z ustalonymi w Szkole Podstawowej w Wąglikowicach zasadami i kryteriami prowadzenia postępowania rekrutacyjnego, w terminach określonych w harmonogramie.

Włączenie się w postępowanie rekrutacyjne musi nastąpić pomiędzy datą rozpoczęcia zapisów, a datą ich zakończenia.

Postępowanie rekrutacyjne do klasy I szkoły podstawowej

W postępowaniu rekrutacyjnym do klasy I biorą udział dzieci 7 letnie, po obowiązkowym odbyciu rocznego przygotowania przedszkolnego, dzieci sześcioletnie na wniosek rodzica oraz po uzyskaniu opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz dzieci z odroczoną realizacją obowiązku szkolnego.

• Kandydaci zamieszkali w obwodzie Szkoły Podstawowej im. NSZZ Solidarność w Wąglikowicach, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I - przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.
  • W postępowaniu rekrutacyjnym mogą brać udział kandydaci zamieszkali poza obwodem  szkoły – w tym spoza Gminy Kościerzyna.
  • Rodzice pobierają wniosek/zgłoszenie w sekretariacie szkoły lub ze  szkolnej strony internetowej, wypełniają go odręcznie, i składają – po podpisaniu – w sekretariacie szkoły.
  • Do wniosku rodzice dołączają dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.
  • Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 150 ust. 6 ustawy Prawo Oświatowe).
  • Wypełniony wniosek/zgłoszenie:
    1. podpisuje przynajmniej jeden z rodziców/prawnych opiekunów dziecka,
    2. podpisy złożone na wniosku/zgłoszeniu są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku/zgłoszeniu ze stanem faktycznym.
  • Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
  • Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć.
  • Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego, w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.
  • Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia, składają w ciągu 7 dni od podania do publicznej wiadomości pisemne potwierdzenie woli zapisu w szkole, do której dziecko zostało zakwalifikowane.
  • Komisja rekrutacyjna:
    1. przyjmuje dziecko do szkoły, jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu,
    2. podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.
  • Rodzice dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:
    1. wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danej szkoły w terminie 7 dni od dnia podania publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,
    2. wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
    3. na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.

L.p.

Czynności rekrutacyjne

Termin w postępowaniu rekrutacyjnym

Termin w postępowaniu uzupełniającym

1.

Złożenie wniosku o przyjęcie do Szkoły Podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym

od 07 marca 2024 r.

do 05 kwietnia 2024 r.

od 05  sierpnia 2024 r.

do 09 sierpnia 2024 r.

2.

do 12 kwietnia 2024 r.

do 14 sierpnia 2024 r. do godz. 13:00

3.

Podanie do publicznej wiadomości przez Komisję Rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

19 kwietnia 2024 r.

16 sierpnia 2024 r.

4.

Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia

od 22 kwietnia 2024 r.

od godz. 13:00

do 25 kwietnia 2024 r.

od 19 sierpnia 2024 r.

od godz. 13:00

do 21 sierpnia 2024 r.

5.

Podanie do publicznej wiadomości przez Komisję Rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych

26 kwietnia 2024 r.

23 sierpnia 2024 r.

do godz. 13:00

Kryteria rekrutacji do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2024/2025

• W postępowaniu rekrutacyjnym do klasy I szkoły podstawowej obowiązują niżej wymienione kryteria.
  • Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.
  • W przypadku uzyskania przez grupę kandydatów równorzędnych wyników, decyduje fakt że kandydat jest mieszkańcem Gminy Kościerzyna
  • Komisja rekrutacyjna może określić wykaz dokumentów/oświadczeń potwierdzających spełnianie kryteriów.
  • W przypadku nieprzedłożenia przez rodzica dokumentów określonych przez komisję rekrutacyjną - potwierdzających spełnianie kryteriów, komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek, może nie uwzględnić danego kryterium.
  • Wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci (art. 150 ust. 6 ustawy Prawo Oświatowe).

Kryteria szkolne:

L.p.

Kryteria

Liczba punktów

1.

Dziecko zamieszkałe na terenie Gminy Kościerzyna

2.

Rodzeństwo kandydata w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja, będzie uczęszczało do tej szkoły

3.

Wielodzietność rodziny kandydata

4.

Kandydat objęty jest kształceniem specjalnym